THE STATE OF AMERICAN EDUCATION

This is a post by Roc that I found at Dell Gines...

Teaching Math In the 1950’s: A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price. What is his profit?

Teaching Math In the 1960’s: A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price, or $80. What is his profit?

Teaching Math In the 1970’s: A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80. Did he make a profit?

Teaching Math In the 1980’s: A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80 and his profit is $20. Your assignment: Underline the number 20.

Teaching Math In the 1990’s: A logger cuts down a beautiful forest because he is selfish and inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the preservation of our woodlands. He does this so he can make a profit of $20. What do you think of this way of making a living? Topic for class participation after answering the question: How did the birds and squirrels feel as the logger cut down their homes? (There are no wrong answers.)

Teaching Math In 2005: Un ranchero vende una carretera de madera para $100. El cuesto de la produccion era $80. ?Cuantos tortillas se puede comprar.

Comments